Протягом багатьох років люди знаходяться в пошуках, щоб зберегти молодість шкіри. В теперішній час використовується багато методів та препаратів для досягнення цієї мети, зокрема: ботолутаксини, філери, різноманітні мезококтейлі, крема, підтяжка обличчя та інші.
Одним із популярних та ефективних методів у боротьбі із старінням в сьогоднішній косметології є застосування препаратів, які містять пептиди.
Що таке пептиди?
Пептиди – це сполуки, утворені від двох до п'ятдесяти молекул амінокислот, які утримуються разом пептидними зв'язками. Їхнє основне завдання полягає в регуляції роботи всіх біологічних процесів, що відбуваються в організмі людини. Вони змушують клітини шкіри працювати правильно, запускають внутрішні механізми саморегуляції та відновлюють (омолоджують) шкіру зсередини.
Пептиди є «будівельним матеріалом», допомагають організму виробляти колаген, эластин та гіалуронову кислоту, запускають процеси регенерації шкіри, тим самим допомагають заповнити тонкі лінії і зморшки, покращуючи зовнішній вигляд шкіри.
Також, пептиди є дуже малими за розмірами і відповідно мають добру здатність проникати в клітини шкіри, що чудово дозволяє їм виконувати своє призначення.
Мезопрепарати на основі пептидів можуть:
- сприяти регенерації та оновленню клітин;

- зміцнювати колагенові та еластинові волокна, покращуючи пружність та еластичність шкіри;
- підвищувати шкірний бар'єр для захисту від токсинів та ультрафіолетових променів;
- допомагати боротися з куперозом та пігментними плямами;
- дієти як протимікробний засіб для зменшення висипів;
- зменшити запалення, подразнення, набряки;
- пригнічувати функції сальних залоз;
- покращувати мікроциркуляцію та кровообіг;
- прискорити загоювання ран, запобігати утворенню келоїдних рубців;
- вирівнює тон шкіри;
- розслаблюти м'язи обличчя подібно до дії ботулотоксину;
- розгладжувати зморшки;
- відновлювати пошкоджену шкіру.
Типи та функції пептидів
Існує кілька типів пептидів: сигнальні пептиди, пептиди-носії, пептиди-інгібітори нейротрансмітерів та пептиди-інгібітори ферментів.
Сигнальні пептиди
Ці пептиди наділені можливостями стимулювати фібробласти шкіри до вироблення та відновлення колагену, еластину та інших білків у матриксі дерми. Підвищення вмісту цих структурних білків робить шкіру більш пружною та наповненою. В теперішній час вони виробляються синтетичним шляхом.
Інгібітори нейротрансмітерів
Вони пригнічують вивільнення ацетилхоліну за допомогою різних хімічних взаємодій і допомогають у боротьбі зі зморшками. Вони відповідають за процеси скорочення мімічних м’язів, роблять їх менш рухливими, що спричиняє розслаблення та розгладжування зморшок. Дані пептиди мають схожість з дією ботулотоксину. Найпопулярніші нейропептиди в косметології – це Argireline, Inyline, Leuphasyl.
Пептиди-носії
Вказані пептиди доставляють мікроелементи, наприклад такі як магній, марганець та мідь, а отже покращують синтез колагену, еластичність шкіри та загальний зовнішній вигляд шкіри.
Пептиди-інгібітори ферментів
Пептиди-інгібітори ферментів пригнічують розпад колагену та інших білків, втручаючись у процеси, що розщеплюють ці білки. Також, вони можуть стимулювати фермент гіалуронансинтазу, який активує гіалуронову кислоту.
Які функції виконують пептиди?
У косметології використовуються різні пептиди, які при попаданні в дерму діють залежно від амінокислотного складу.
Вони можуть об'єднувати від двох до п'ятдесяти амінокислот і поділяються в залежності від кількості останніх. Якщо амінокислот 2 – це дипептид, якщо 3 – трипептид, якщо від 3 до 10 – олігопептид, від 10 до 100 – поліпептид. Найбільший пептид називається білком.
Зазвичай, в косметологічних препаратах пептиди мають максимум 10-15 амінокислот або навіть менше.
Докладно розглянемо їх нижче, щоб краще зрозуміти, як вони працюють, згадавши деякі з найчастіше використовуваних у косметологічній сфері:
Acetyl glycyl beta-alanine - пептид для швидкого відбілювання шкіри перешкоджає механізму пігментації, інгібує ферменти, що генерують меланін, перешкоджає транспортуванню пігменту у верхні шари шкіри. Ефективний для зменшення темних плям та покращення чистоти шкіри.
Acetyl Tetrapeptide-2 - антивіковий пептид, який бореться з в'ялістю та сухістю шкіри, підвищує імунну систему шкіри.
Acetyl Decapeptide-3 - являє собою синтетичний пептид, що складається з аргінін, серин, треонін, триптофан та тирозин. Стимулює вироблення колагену та еластину, підвищуючи еластичність шкіри, прискорює ріст клітин. Також, надає загоювальні та відновлювальні властивості, запобігає передчасній появі ліній та зморшок.
Acetyl Tetrapeptide-3 - призначений для боротьби з випаданням волосся та стимуляції росту волосся. Має здатність стимулювати синтез білків позаклітинного матриксу фолікула (колаген I і III, ламінін), що сприяє оновленню клітин дермального сосочка і протистоїть ущільненню оболонки волосяного фолікула, що викликає випадання волосся. Відновлює клітини волосяних фолікулів і стимулює природний ріст брів і волосся.
Acetyl Hexapeptide-39 - є синтетичним пептидом, що містить аланін, ізолейцин, серин, егреонін, тирозин і валін. Ідеально підходить для боротьби з целюлітом та локальними жировими відкладеннями.
Palmitoyl Tripeptide-28 - є ключовим елементом у регенерації позаклітинного матриксу, що інгібує металопротеїнази, що руйнують колаген. Покращує еластичність та пружність шкіри, а також має протизапальну дію.
Biotinoyl Tripeptide-1 - зменшує вироблення дигидротестостерона для поліпшення зрошення волосяного фолікула, допомагає уповільнити старіння, бореться з передчасним випаданням волосся відновлює та зміцнює волосся.
Palmitoyl Tripeptide-38 - потужний пептид проти зморшок, отриманий з похідних амінокислот лізину та метіонсульфону, матрикін-міметичної сполуки, яка регулює клітинну активність, загоєння ран та ремоделювання колагенової тканини. Стимулює синтез колагену I, III, I, фібронектину, гіалуронової кислоти та ламінін. Відновлює шкіру зсередини, зменшує зморшки, покращує зовнішній вигляд шкіри, надаючи їй більш молодий і сяючий вигляд.
Palmitoyl Tripeptide-1 - це "пептид-месенджер", який має здатність "говорити" шкірі, як виглядати краще. Допомагає зміцнити основні підтримуючі елементи шкіри, стимулює фібробласти та посилює вироблення колагену, розгладжуючи дрібні та глибокі зморшки, а також покращує еластичність шкіри. Завдяки низькому профілю подразнення підходить для догляду за губами та очима, зміцнюючи та підтягуючи чутливу шкіру навколо очей.
Palmitoyl Tripeptide-5 - утворений з'єднанням амінокислот лізин, валін, лізин. Має здатність проникати глибоко в шар дерми (внутрішні шари) шкіри, стимулює там природне вироблення колагену, що підвищує пружність шкіри та призводить до зменшення зморшок. Він також покращує клітинний зв'язок та захищає клітини від токсинів.
Palmitoyl Tetrapeptide-7 - являє собою синтетичний пептид, що складається з чотирьох амінокислот: гліцину, глутаміну, проліну та аргініну. Ці амінокислоти мають омолоджуючу дію, стимулюючи виробництво клітин та прискорюючи процес оновлення, впливаючи на молекулярні рівні у шарах шкіри.
Pentapeptide-18 - діє шляхом пригнічення вивільнення нейротрансмітерів, що викликають м'язові скорочення, тим самим зменшуючи появу тонких ліній та зморшок. Зменшує глибину зморшок на обличчі, викликану скороченням м'язів міміки, особливо в області чола і навколо очей.
Pentapeptide-25 - синтетичний інноваційний пептид для схуднення. Забезпечує ефект схуднення шляхом зниження ліпогенезу, що гарантує стійкий результат зниження обсягу проблемних зон без провисання шкіри.
Pentapeptide-52 - знижує ліпогенез та сприяє ліполізу.
Copper Tripeptide-1 - має ранозагоювальні властивості, стимулюючи розщеплення хворого колагену (в рубцевій тканині) і вироблення здорового колагену, еластину, глікозаміногліканів. Має виражену протизапальну та антиоксидантну дію, покращує еластичність шкіри, її пружність, зменшує лінії та зморшки, а також покращує ріст і густоту волосся за рахунок збільшення волосяних фолікулів.
Dipeptide-2 - синтетичний пептид, що складається з двох амінокислот: триптофану та валіну. Сприяє оновленню та відновленню шкіри, покращує кровообіг за рахунок інгібування перетворення ангіотензину-1 на ангіотензин-II, зменшує мішки під очима.
Decapeptide-4 - являє собою синтетичний пептид, що складається з аргініну, аспарагінової кислоти, цистеїну, глутамінової кислоти, лейцину, метіоніну та тирозину. Активує синтез колагену та еластину, зміцнює еластичність шкіри, має регеніруючі та загоювальні властивості, допомагає боротися з тонкими лініями та зморшками.
Diaminobutyroyl-Benzylamide - синтетичний інноваційний трипептид, що імітує дію ваглерину, знайденого в отруті Храмової Змії. Його ефект заснований на швидкому та тривалому розслабленні мімічних зморшок за рахунок блокування нейронів трансмісія на нікотинових ацетилхолінових мембранних рецепторах (мнАХР).
Decapeptide-28 - діє як стимулятор росту та омолодження волосся. Це двошаровий інкапсульований біоміметичний пептид, що генерує волосяну плакоду для стимулювання росту волосся. Він активує фазу анагену та затримує фазу катагену, щоб запобігти випаданню волосся.
Decapeptide-15 - являє собою синтетичний пептид, що складається з аланіну, аспарагіну, гліцину, ізолейцину, проліну, треоніну та тирозину. Підтримує шкіру в хорошому стані, зволожує та відновлює шкіру, робить її більш гладкою та пружною, розгаджує зморшки, активує синтез колагену, надає протизапальну дію, посилює вироблення меланіну.
Hexapeptide-10 - являє собою синтетичний пептид, що містить залишки аланіну, ізолейцину, лізину, серину та валіну. Сприяє відновленню колагену та допомагає зменшити зморшки. Збільшує синтез ламініну-5, альфа6-інтегрину та гемідесмосом, таким чином сприяючи зміцненню дермально-епідермальної сполуки. Шкіра реструктурується, наповнюється, стає більш пружною та еластичною, відновлюючи свою повноту.
Hexapeptide-8 - синтетичний пептид із ботоксоподібним ефектом. Його дія ґрунтується на розслабленні м'язів обличчя, що зменшує мімічні зморшки та уповільнює появу нових, сприяючи збереженню молодості шкіри.
Hexapeptide- 17 являє собою синтетичний пептид, що складається з аланіну, глутамінової кислоти, гліцину, лейцину, фенілаланіну та тирозину. Забезпечує протизапальний ефект, виведення надлишку рідини з жирової тканини, що сприяє зменшенню її обсягів, а також речовина забезпечує та сприяє мікроциркуляції.
Hexapeptide-30 - зменшує глибину зморшок, спричинених скороченням м'язів міміки обличчя.
Octapeptide-2 - активує стовбурові клітини волосяних фолікулів, прискорює ріст і міграцію клітин.
Octapeptide-3 - синтетичний пептид, який відноситься до категорії пептидів-міорелаксантів. Блокуючи передачу нервових імпульсів, він допомагає контролювати міміку і цим перешкоджати формуванню заломів. Він впливає на пресинаптичний механізм м'язового скорочення, допомагаючи запобігти утворенню зморшок.
Oligopeptide-1 - складається з трьох амінокислот: гліцину, гістидину та лізину. Сприяє регенерації та омолодженню клітин епідермісу, діє на молекулярному та клітинному рівні, уповільнює процес старіння клітин шкіри.
Oligopeptide-24 - це синтетичний пептид, який містить 13 амінокислот, що складаються з аргініну, аспарагінової кислоти, цистеїну, ізолейцину, глутамінової кислоти, гліцину, метіоніну та тирозину. Стимулює синтез еластину та гіалуронової кислоти, підвищує активність фібробластів. Використовується в косметології для боротьби проти зморшок, а тпкож як зміцнюючий засіб.
Oligopeptide-34 синтетичний пептид, що містить 13 амінокислот, що складається з аргініну, аспарагінової кислоти, ізолейцину, глутаміну, лейцину, серину, треоніну та триптофану. Відбілює шкіру, знижує синтез меланіну та активність ферменту тирозинази у меланоцитах, зменшуючи перенесення меланосом у нові кератиноцити.
Oligopeptide-51 - синтетичний пептид, що містить 11 амінокислот (аланін, аргінін, аспарагінова кислота, гліцин, лейцин, серин, треонін та тирозин). Відбілює шкіру, допомагає боротися з гіперпігментацією та темними плямами.
Oligopeptide-58 - синтетичний пептид, що містить 13 амінокислот (аргінін, аспарагінова кислота, глутамін, гліцин, гістидин, лейцин, серин, треонін та триптофан). Має антиоксидантну здатність, освітлює, зволожує та заспокоює шкіру, стимулює вироблення власного колагену.
Oligopeptide-68 - сигнальний пептид, який містить десять амінокислот з послідовністю Arg-Asp-Gly-Gln-Ile-Leu-Ser-Thr-Trp-Tyr, основний активний інгредієнт β-WHITE™. Освітлює шкіру, працює шляхом інгібування гена MITF, відіграє важливу роль у контролі вироблення меланіну клітинами шкіри, які називаються меланоцитами. Допомагає боротися з мелазмою, гіперпігментацією та темними плямами.
Oligopeptide-71 - синтетичний пептид, який містить 12 амінокислот, що складаються з аланіну, аргініну, аспарагінової кислоти, гістидину, лейцину, проліну, треоніну та триптофану. Покращує ріст та густоту волосся, допомагає боротися з випаданням волосся.
Tripeptide-41 - нормалізує функції сальних залоз, активізує процес розщеплення жирів, має себорегулюючу дію (знижує надмірне вироблення шкірного сала, зменшуючи жирний блиск шкіри), блокує накопичення ліпідів жировою клітиною.
Tetrapeptide-5 - складається з чотирьох амінокислот з протинабряковою, дренажною та антиглікуючою дією. Зменшує мішки та набряклість під очима, а також підвищує еластичність та гладкість шкіри.
Tranexamoyl-dipeptide-23 - це продукт, який отриманий внаслідок реакції транексамової кислоти і дипептиду-23. Призначений для вибілювання чи освітлення шкіри..
Чи безпечні пептиди у догляді за шкірою?
Пептиди мають високу сумісність зі шкірою людини і є абсолютно безпечними для всіх типів шкіри, що підтверджується останніми звітами про безпеку Експертної групи з косметичних інгредієнтів, опублікованих у 2017, 2018 та 2022 роках.
Протипоказання
Єдиними протипоказаннями до місцевого застосування пептидів є запальні процеси у місці нанесення та індивідуальна чутливість до цих компонентів.
Як швидко діють пептиди?
Результат після застосування мезопрепаратів з пептидами може виявляється по-різному, залежно від складу та його виду. В одних випадках це відбувається відносно швидко, в інших потрібен час і перші результати будуть видні лише після 2-4 процедур. Максимальний ефект проявляється через 3 місяці.
Повний курс залежить від різних обставин (віку, стану шкіру) і може складати від 5 до 10 сеансів.